Zadbaj o rozwój osobisty i samodoskonalenie

Czym jest motywacja?

Motywacja – stan gotowości istoty rozumnej do podjęcia określonego działania, to wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych określający podłoże zachowań i ich zmian. To wewnętrzny stan człowieka mający wymiar atrybutowy.

Procesy motywacyjne ukierunkowują zachowanie jednostki na osiągnięcie określonych, istotnych dla niej stanów rzeczy, kierują wykonywaniem pewnych czynności tak, aby prowadziły do zamierzonych wyników (zmiana warunków zewnętrznych, zmiana we własnej osobie, zmiana własnego położenia). Jeśli człowiek jest świadomy wyniku wykonywanych czynności wówczas ten wynik będzie nazywany celem. Proces motywacyjny składa się z zespołu pojedynczych motywów. Motywem nazwać zaś można przeżycie pobudzające człowieka do działania lub powstrzymujące go, lub przeszkadzające jego wykonaniu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Motywacja

Jak często zmuszasz się do wykonania określonych czynności. Czy jest to praca, zmywanie, czy porządki w domu. Wyobraź sobie jak by to było, gdybyś był(a) zamienić uczucie zniechęcenia
w motywację do działania... Jak bardzo było by to przydatne dla Ciebie?
Motywacja jest jak paliwo, które pozwala samochodowi jechać. Tym samochodem jesteś Ty.
Aby działać, czyli wykonywać jakąś czynność, musisz się motywować.

Motywacja może być pozytywna albo negatywna. Motywacja negatywna to: muszę iść do pracy, ponieważ zostanę wyrzucony przez szefa. Motywacja pozytywna to:idę do pracy, po to aby pokazać, co jestem wart.. Motywacja negatywna ogranicza nasze cele do minimum. Pozytywna prowadzi do dużych osiągnięć.

"Największą umiejętnością życia - i najrzadszą - jest uznanie tego, kim jesteśmy, robienie tego, co umiemy, i tylko tego - i znalezienie w tym szczęścia".

 

Leclercq Jacques

Artykuły

2009-11-17 12:08

Depresja!!!

Czy depresja może być także Twoim problemem? Autorem artykułu jest Aneta Styńska Co roku prawie milion ludzi na świecie umiera z powodu depresji najtragiczniejszą, bo samobójczą śmiercią. Jest to choroba bardzo niebezpieczna, która pozbawia radości i sensu życia... Jakie mogą być przyczyny...
2009-11-17 12:00

Asertywność!!!

Czy jesteś asertywny? Autorem artykułu jest Aneta Styńska Niemal każdy z nas doświadczał takiej sytuacji, w której z trudem wyrażał swoje myśli, poglądy, emocje. Ale prawdopodobnie każdy zna choćby jedną osobę, która z łatwością nawiązuje kontakty, swobodnie podejmuje rozmowę, polemikę, broni...

 

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Milionerzy, sportowcy – rekordziści, naukowcy – Nobliści, artyści znani na całym świecie – wiele ich różni, lecz łączy ich jedno: wszyscy osiągnęli sukces. Jak to zrobili? Znali Formułę Sukcesu. Teraz poznaj ją także Ty!

Czym jest Formuła Sukcesu?

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

Pamiętam jak kiedyś postanowiłam zrobić wyjątkowy obiad dla całej rodziny. Praktycznie cały dzień spędziłam w kuchni przygotowując pyszne krokiety z kapustą i grzybami, które wszyscy uwielbiają jeść, lecz nikt nie chce ich robić. Zjadłam tylko jednego, zostawiając przyjemność na później. Niestety! Niedługo po tym do pokoju wchodzi mój brat, klepie się z zadowoleniem po brzuchu i mówi: "Sukces! Pobiłem swój rekord życiowy w jedzeniu krokietów! Zjadłem 8!". Na co ja z krzykiem wybiegam za nim, aby go dorwać i udusić. Przeżył, bądź spokojny. Ma się całkiem dobrze.

Dla mnie SUKCES to doskonałe zdrowie, wspaniałe związki z bliskimi i innymi ludźmi, satysfakcjonująca praca zawodowa i wreszcie wolność finansowa. Doskonała równowaga pomiędzy wszystkimi tymi obszarami daje radosne i szczęśliwe życie.

Jeśli i Ty chcesz znaleźć się w 3% ludzi na świecie, którzy moga pochwalić się takim życiem, zapoznaj się z Formułą Sukcesu – prostą receptą na sukces w dowolnej dziedzinie życia.

FORMUŁA SUKCESU to 3 proste kroki:

  1. Wyznacz cel.
  2. Miej go zawsze przed oczami.
  3. Działaj, aż osiągniesz sukces.

Krok 1. Wyznacz cel.

Wiesz, że tylko 3% ludzi wyznacza sobie cele? Ciekawe, ze pokrywa się to ze statystyką, która mówi, że 3% populacji zarabia 97% pieniędzy na rynku. Przypadek? Nie sądzę.

Aby osiągnąć sukces w dowolnej dziedzinie wyznacz sobie cel, czyli określ czego dokładnie pragniesz i co chcesz osiągnąć. Brzmi to bardzo trywialnie i wiele osób o tym wie, jednak niewielu to robi.

Przekonałam się o tym osobiście na szkoleniu motywacyjnym dla kierowników dużej firmy. Po spotkaniu proszę o informacje zwrotne, co się podobało, co zmienić, dodać lub ulepszyć. Szkolenie wszystkim się podobało , a jedna pani mówi: "Po co tyle o tych celach było? Przecież każdy to zna." A ja na to: "Każdy to zna, tylko kto to robi? Kto z Państwa wyznacza i zapisuje swoje cele?" I tu zaległa cisza...

Cel to podstawa każdego działania i motywacji. Wyzwala potężną energię do działania i pozwala przetrwać każdy kryzys. Pamiętaj, aby do każdego celu wypisać co najmniej 20 korzyści z jego osiągnięcia. Wtedy nic Cię już nie powstrzyma przed działaniem.

Krok 2. Miej swój cel cały czas przed oczami.

Gdy wyznaczysz fascynujący i bardzo korzystny dla siebie cel, pozwól aby obraz, dźwięk i odczucia związane z jego osiągnięciem towarzyszyły Ci cały czas. To ugruntuje Cię w działaniu oraz doda potrzebnej energii i motywacji.

Jeśli wyobrażasz sobie już teraz osiągnięty rezultat to przygotowujesz się mentalnie i psychicznie na jego przyjęcie. W Twoim mózgu powstają połączenia nerwowe, które odpowiadają za realizację celu. Widząc i czując upragniony wynik utwierdzasz się w przekonaniu, że tak będzie i nic nie będzie w stanie odciągnąć Cię od podjęcia działania.

Miej cel przed oczami cały czas, wyobrażaj sobie, przeżywaj emocje związane z jego osiągnięciem i dzięki temu przygotuj się na sukces. .

Krok 3. Działaj, aż osiągniesz cel.

Kiedy masz cel i czujesz całym sobą, że to jest to, czego naprawdę chcesz – działaj. Podejmij kroki prowadzące do sukcesu już teraz, zacznij działać bez ociągania z energią rakiety.

Zacznij od razu działać, a dopiero potem zastanawiaj się. Jeśli będziesz zwlekał z podjęciem pierwszych kroków siła wymówek będzie rosła. Dlatego działaj, działaj, działaj! Aż dojdziesz do celu!

Mówi się, że to, co genialne jest proste. Zgadzam się z tym w 100%. Przedstawiona powyżej Formuła Sukcesu taka właśnie jest. Zawiera wszystko to, co potrzebne, abyś osiągnął dowolny cel w każdej dziedzinie życia. Zatem działaj i odnoś same spektakularne sukcesy!

--
Autor: Katarzyna Szafranowska

Więcej interesujących materiałów na temat rozwoju przeczytasz na stronie: https://synergia.org.pl

 

 

4 największe mity mapy myśli ujawnione

Słyszałeś o mapach myśli? Chcesz się nauczyć je tworzyć, ale jakoś nic z tego nie wychodziło? Poznaj 4 największe mity tworzenia map myśli, rozwiej swoje wątpliwości i zacznij notować jak Leonardo da Vinci już teraz!

mapy mysli - mityCiekawe jest dla mnie, że często ludzie trzymają się sposobów, które nie działają...

Studenci siedzący nad stosem skserowanych notatek i wyrywający sobie włosy z głowy, że nie ma czasu tego przeczytać, a co dopiero się nauczyć.

Nauczyciele z zeszytami pełnymi starożytnych notatek, dziwiący się, że uczniowie są znudzeni i nie chcą się uczyć.

Przedsiębiorcy, którzy podejmują strategiczne decyzje wypisując linijka pod linijką plusy i minusy rozwiązań.

Przecież istnieją inne narzędzia, nowocześniejsze i bardziej dostosowane do wyzwań XXI wieku. 5 najlepszych opisałam w specjalnym darmowym raporcie, który udostępniam tutaj. Jednym z nich są mapy myśli. Proste i kreatywne narzędzie, dzięki któremu możesz nie tylko tworzyć efektywne notatki, lecz rozwiązywać problemy, przygotowywać prezentacje i podejmować decyzje.

Jednak, gdy mówię komuś: "Sięgnij po mapy myśli" i przedstawiam mu wizję oszczędności czasu, wzrostu zrozumienia i zapamiętania informacji oraz dobrej zabawy, słyszę często: "No tak, ale...". Po czym dostaję wymówki i kilka mitów, jakie krążą na temat tego narzędzia. Oto kilka z nich.

Mit 1. Na mapach myśli notuje się tylko skrawki informacji, przez co pamięta się małą część potrzebnej wiedzy

Patrząc na mapę myśli widać znaczną różnicę w porównaniu z notatkami tradycyjnymi. Na mapie, notujesz tylko najważniejsze słowa, które zawierają kluczowe informacje dotyczące tematu. Wszystkie stylistyczne i gramatyczne ozdobniki są pominięte.

Podczas notowania tradycyjnego, najczęściej także wyciągasz słowa kluczowe, tylko robisz to tuż po zakończeniu notowania. Najczęściej przeglądasz notatkę i podkreślasz to, co najważniejsze, a potem się tego uczysz.

Gdy rysujesz mapę myśli, od razu zapisujesz samą esencję. To, co jest najważniejsze dla zrozumienia i zapamiętania wiedzy. Taki zabieg pozwala oszczędzić od 50 do 90% czasu notowania oraz późniejszej nauki.

Zapisując tylko słowa kluczowe możesz z łatwością odtworzyć każdą informację z tekstu lub ze słuchu, dzięki fenomenalnej zdolności mózgu, jaką jest antycypacja. Badania Marte Otten na Uniwersytecie w Amsterdamie wykazały, że mózg uzupełnia brakujące elementy drogą skojarzeń. Gdy w eksperymencie używano tekstów, gdzie specjalnie usunięto część słów antycypacja pozwoliła badanym m.in. na:

  • wyciąganie wniosków o znaczeniu całego tekstu
  • używanie brakujących informacji (których czytający się domyślił) do przewidywania rozwoju wypadków czy nawet następnego słowa w zdaniu.

Patrząc na skojarzenia i rysunki zawarte w mapie, automatycznie powracają do Ciebie informacje, obrazy, a nawet fragmenty tekstu. Oglądając swoją mapę myśli nawet po kilku latach jesteś w stanie z łatwością przywołać całą wiedzę.

Im więcej trenujesz robienie map myśli, tym Twoje mapy są bardziej czytelne, atrakcyjne i łatwiej z nich korzystać. Rozwija się także Twój sposób myślenia. Podczas tworzenia mapy cała Twoja uwaga skupiona jest na wyszukaniu najważniejszych informacji oraz relacji między nimi. Tworząc mapę nie tylko zapisujesz (tak jak w tradycyjnej, linearnej metodzie), ale jednocześnie gimnastykujesz umysł analizując i przetwarzając wiedzę niejako "na żywca".

Chcesz podnieść swoje IQ? Notuj za pomocą map myśli. Gwarantuję wyostrzenie koncentracji i pogłębienie poziomu zrozumienia dowolnego tematu.

Mit 2. Inni nie mogą z korzystać z moich map myśli

Mapa myśli jest zawsze Twoją notatką, zawierającą osobiste skojarzenia i rysunki. Nie oznacza to jednak, że inni nie mogą z niej korzystać. Wszystko zależy od celu notatki.

Jeśli tworzę notatkę dla siebie, np. z książki lub szkolenia to faktycznie innym trudno byłoby z niej korzystać. Jednak, gdy tworzę notatkę na prezentację to robię to z przeznaczeniem dla innych. Wtedy tak dostosowuję czytelność, treść i skojarzenia, aby było to zrozumiałe dla każdego.

Wszystko zależy od celu Twojej notatki.

Taktyki Szybkiej Nauki

 

Mit 3. Nie wszystko można zanotować na mapie myśli

Tak!

Po pierwsze nie da sie na mapie zanotować słów, które nie mają znaczenia takich jak "ale", "i". Takie słowa zastąpione są odgałęzieniami i strzałkami uruchamiającymi pracę prawej półkuli mózgu.

Ponadto tak jak każde narzędzie mapy myśli nie są idealne do wszystkiego. Jednak wbrew pozorom można je stosować do dziedzin, o których najczęściej wspominają wyznawcy tego mitu.

Faktycznie może nie być praktyczne notowanie wywodów matematycznych na mapie myśli podczas wykładu. Jednak w domu przy dobrych chęciach i dużej przestrzeni do notowania (brystol) mapa myśli z matematyki mogłaby wnieść bardzo użyteczne doświadczenia. Przedmioty takie jak na przykład chemia na poziomie studiów wyższych to dla profesjonalnych Mapologów pestka.

Jedna z moich kursantek z wielkimi sukcesami stosuje mapy do nauki chemii organiczna, nieorganicznej, toksykologii, krystalografii itd. Przy ścisłej wiedzy potrzebne jest dostosowanie mapy do konkretnych potrzeb. Tak, aby wygodnie i szybko notować wzory, dodawać wykresy i tabele. Mapy są tak elastycznym narzędziem, że można to zrobić z łatwością.

Mitem okazuje się stosowanie map myśli tylko do przedmiotów humanistycznych czy nauk społecznych. Każdy rodzaj wiedzy można zanotować na mapie, a jeśli czegoś nie da się zanotować to prawdopodobnie jest to "informacyjny bełkot".

Mit 4. Mapy są trudne do nauczenia

Pomyśl, czy jest jakaś umiejętność, którą od razu opanowałeś perfekcyjnie? Raczej nie.

Jeśli się czegoś uczysz, a szczególnie, gdy zmieniasz stary nawyk na nowy to zmiana zajmuje pewien czas. Od Ciebie zależy jak długi będzie to czas. Jeśli mówisz sobie, że coś jest trudne, to już na początku podstawiasz sobie nogę. Jeśli zaś podchodzisz z ciekawością, sprawdzasz, testujesz i eksperymentujesz to będzie szybko i przyjemnie. Ilość energii włożona w oba sposoby jest taka sama. Ty decydujesz jak będzie.

Tony Buzan, twórca map myśli w swojej książce podaje aż 26 zasad, które według niego trzeba przestrzegać podczas tworzenia map. Dla początkującego adepta map myśli może to być zbyt wiele. Ja na podstawie ponad 6 lat doświadczeń w notowaniu nielinearnym, skróciłam je do trzech esencjonalnych.

Tylko 3 kroki wystarczą, abyś już dziś zaczął notować jak geniusz i uaktywnił cały swój potencjał. Tylko 7 dni wystarczą, abyś stał się mistrzem notowania mapami myśli.

Z łatwością wykorzystasz je podczas nauki, czytania, prezentacji, wykładów, kreowania nowych rozwiązań. Poznaj całkowcie nowe podejście do tego czym są mapy myśli

--

Autor: Katarzyna Szafranowska

Nasi użytkownicy

111

Kontakty

Wyszukiwanie

© 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode